Omega karórák
OMEGA
A görög ABC utolsó betűje, amely a tökéletességet szimbolizálja. A céget Luis Brand alapította 1848-ban La-Chaux-de-Fondsban. Az 1900-as évek elejétől, konkrétan a Párizsi világkiállítás óta szinte minden lehetséges szakmai eseményen kiváló helyezést és közönségsikert érnek el óráik. Nagy büszkeség az Omega számára az 1936-os pontossági rekord, amelyet a Key-Teddington obszervatórium hitelesített, 100 pontból az Omegának 97,8 pontot sikerült elérnie. A márka elismertségét jól tükrözi, hogy 21 olimpián vett eddig részt, mint hivatalos időmérő. Itt is – hűen az Omega hagyományaihoz – sok újítást vezetett be, ezek közül a legjelentősebb, hogy 1953-ban a Helsinki olimpián először mért elektronikus módon. De az Omega nemcsak a sportban vívott ki magának elismerést, hanem az űrkutatásban is nagy segítséget nyújtott a NASA-nak. 1965-ben a NASA hivatalos órájának a Speedmastert választotta, és négy évvel később, 1969-ben, Neil Armstrong karján a holdraszállás idején is egy ilyen Speedmaster mérte az időt.
A közelmúlt egy érdekes, idevágó híre, hogy megkerült a Holdat megjárt három karóra egyike. Egy New York-i üzletember tulajdonában van az egyik ama három, 30 éve elveszettnek hitt Omega-óra közül, amelyeket a Holdra 1969 júliusában elsőként leszállt amerikai űrhajósok viseltek. Hogy a három űrhajós közül melyiknek az órájáról van szó, azt csak találgatni lehet, de az Omega egyik hajdani munkatársa feltételezi, hogy Neil Armstrong viselte az órát, amikor a Hold felszínére lépett. Egy amerikai üzletember 1991-ben szerezte meg az órát anélkül, hogy ismerte volna annak történetét.
Mint az emberiség legtöbb tudományos küldetésében, az űrkutatásban is elengedhetetlen feltétel a precizitás és megbízhatóság, ám a technikai követelményeken túl még a világűr extrém körülményeivel is meg kell küzdeniük a fellőtt tárgyaknak. Az űrhajósok pontos időméréséért két svájci óragyár vállalja a felelősséget, ezek egyike az Omega.
Az óragyár, amelyet 1848-ban alapítottak számos igen sikeres szériát készített, azonban minden kétséget kizáróan a Speedmaster sorozat az egyik legnépszerűbb óracsaládjuk, amely igen komoly hátteret tudhat magáénak, hiszen az űrhajózás történetében elévülhetetlen érdemeket szerzett. A legelső mérföldkő az 1969-es Holdraszállás volt, hiszen akkorra már minden űrhajós hivatalos karórája az Omega Speedmaster Professional volt – amelyet a neves eseményről Moonwatchnak neveztek el. A NASA 12 márka közül választotta ki ezeket az időmérőket, és egy komoly tesztidőszak után az Omega nyerte a kizárólagosságot, így válhatott a Speedmaster a NASA űrhajósainak alapfelszerelésévé. A Speedmaster természetesen nemcsak a Holdra kísérte el az asztronautákat, hanem más űrutazások alatt is hűen szolgálta őket. Egy ilyen küldetés volt az 1970-ben lezajlott esemény is, amely az Apollo 13 nevéhez kötődik. A küldetés során bekövetkezett incidens megoldásában az asztronauták Omega Speedmaster Professional karórái aktív szerepet vállaltak. A Hold után természetesen az Omega is felkészült a Mars meghódítására, és bemutatta az X-33 névre keresztelt Speedmaster karórát, amelyet az Omega amerikai és orosz űrhajósok közreműködésével fejlesztett ki.
Omega Speedmaster:
1848-ban, a 23 éves Louis Brandt nevű fiatalember megalapította órásműhelyét. A kis cég La Chaux-de-Fonds-ban működött, és a gondos munkával készített zsebóráit külföldi piacokra szállította. Számos neves díj, és sikeres év után a cégalapító 1879-ben meghalt, így a cég vezetése két fiára, Louis-Paul Brandt-re, és Cezar Brandt-re maradt. A manufakturális körülmények között dolgozó cég két év múlva Bienne-be költözött, és elkezdte az óraszerkezetek szériagyártását. Az új profilban dolgozó vállalat jóhírét olyan megbízható szerkezetek öregbítették, mint a Labrador, a Gurzelen, vagy az 1894-ben bemutatott OMEGA kaliber.
Az Omega Speedmaster sorozat több típusú karórából áll, ezekben egyetlen közös vonás van: a többfunkciós óraszerkezet. Az összes közül a Speedmaster Professional-nak van a legkülönlegesebb története. A karóra szerkezetének legendás pontossága, és megbízhatósága miatt a NASA – többéves tesztelés, és vizsgálódás után – hivatalos karórájának választotta. A Speedmaster Professional típus a NASA-űrhajósok hivatalos felszerelésének egyik nélkülözhetetlen darabja lett. A karóra szerkezete kézi felhúzású, és az idő kijelzése mellett stopperfunkcióval is kiegészítették. A karóra üvege a mai napig ásványi kristályból készül, a lünettáján pedig sebességmérő skálát (Tachymeter) találunk. A karóra különleges felhasználására az Omega gyárban is büszkék, így a gyár múzeumába látogatók – a számos érdekesség mellett – egy „menetkész” szkafandert is láthatnak, amelyre természetesen egy Speedmaster Professional is fel van erősítve.
Az 1848 óta órákat készítő cég a 2005-ös esztendőre is ellátja a karórákat kedvelő közönséget érdekességekkel, nagyon szép időmérőkkel.
Omega Seamaster:
Ez a modellcsalád az óragyár sportosabb darabjait tartalmazza. Nagy igénybevételnek kitehető karórák ezek, amelyek természetesen vízállóak, nem ritkán akár 300 méterig is. A Seamaster család legújabb tagja az Aqua Terra nevű karóra. Az Aqua Terra tokja a régi Omega vasutas órák formavilágát idézi, de a vonalak itt már a Seamaster családra jellemző allűröket öltöttek magukra. A karóra számlapján dátumablakot, központi óra-, perc- és másodpercmutatót találunk, de még ennél is fontosabb, hogy az Aqua Terra karórák a kiváló, Omega által konstruált Co-Axial szerkezeteket kapták meg. A karóra négyféle tokátmérővel kerül forgalomba.
A Seamaster család már régebb óta ismert tagjai a Professional Diver modellek, amelyeknek kronográfszerkezetes változatai már kaphatóak voltak, ezek a Valjoux 7750-es kaliberrel kerültek forgalomba. A 2003-as modellévre az Omega bemutatta a kronométer pontosságra szabályozott Admiral’s Cup Diver 300M karóráját, amely modell egy automata kronográfszerkezetes időmérő az Omega 3303-as kaliberrel – ez a szerkezet dolgozik a Speedmaster Broad Arrowban is. A karóra tokozása 300 méteres vízállóságot biztosít csavaros koronájával, nyomógombjaival és hátlapjával. A számlapokon a központi óra- és perckijelzés mellett a kis másodpercmutatót a 9-esnél, a 30 perces számlálót a 3-asnál, a 12 órás összesítőt a 6-osnál találjuk meg. Természetesen dátumkijelzés is van a karórán, ez is a 6-osnál. A tok és karcsat anyagául a cég az acélt, a titániumot és az arannyal kombinált titániumot választotta.
America’s Cup Racing:
A harmadik újdonság, amit az idei kollekciójában mutatott be az Omega, az America’s Cup Racing karóra, amely a kronométer pontosságra szabályozott 3602-es automata Omega kronográfszerkezetet kapta meg. A tok megegyezik a Professional Diver család tokjával, azonban azokénál nagyobb, 44 mm átmérőjű. A számlapon a központi óra- és perckijelzés mellett a kis másodpercmutatót a 3-asnál, a 30 perces számlálót a 9-esnél, a 12 órás számlálót pedig a 6-osnál látjuk. A legszembetűnőbb változtatás az eddigi Seamaster kronográfokhoz képest, hogy visszaszámláló funkciót is tartalmaz az óra, ennek a funkciónak a beépítését a cég színes tárcsákkal oldotta meg.
Omega Constellation:
A Constellation órák igen kedvelt darabok a világ minden táján, így hazánkban is. Ezért is jelentős dolog, ha a Constellation kollekcióban valami változás történik. Az idei újítás azonban leginkább a hölgyek számára kedvező, hiszen két új Constellation látta meg a napvilágot. Az egyik a Quadra Quartz Chronograph, ami egy stopperrel felszerelt szögletes női modell. A 38×28 mm-es méretekkel rendelkező tok a szögletes Constellation karórák minden formajegyét magán viseli, ám azoktól igen eltérő technikát foglal magában. Az 5200-as Omega kaliber egy kvarc kronográfszerkezet, amely a számlapon keresztül a központi óra-, perc- és másodperckijelzés mellett a 10-esnél elhelyezett 30 perces számlálóról, a 2-esnél látható 12 órás kijelzőről és a 6-osnál található kis másodpercmutatóról ismerhető fel. A karóra egyébként kapható gyémántokkal kirakott lünettával is.
A másik a Quadra Quartz Mini modell, amely teljes mértékben ékszeróra. A karcsat háromféle méretben készül, a karreif jellege miatt. A karóra csak fehér-, illetve sárgaaranyból készül, és a kő nélküli fazontól egészen a briliánskövekkel teljesen beborított fazonig minden megvásárolható.
Omega DeVille:
A legszembeötlőbb változás a kollekcióban, hogy a DeVille karórák közt újra megjelent a kronográfos változat, amely az Omega üdvöskéjét, a Co-Axial szerkezetet kapta. A karóra neve Co-Axial Chronograph, a tok természetesen egyenes ági leszármazottja a többi Co-Axial DeVille karóráénak. A számlapon a stílus ugyanaz, mint a már ismert modelleknél, azonban itt a kis másodpercmutató a 9-esnél, a 30 perces számláló a 3-asnál, a 12 órás számláló pedig a 6-osnál van, hasonlóképpen a dátumablakhoz.
Forrás: www.deluxe.hu
Új, az óragyártásban történelmi jelentőségű óraszerkezetet mutatott be a napokban az Omega. A saját fejlesztésű kaliberhez természetesen új karóra is dukált, az Hour Vision kollekció az ígéretek szerint minden órarajongó szívét megdobogtatja majd.
Végre napvilágot látott az Omega legújabb és eddigi legnagyobb szenzációja. A 2006 áprilisában megrendezett Baselworld kiállításon Jean-Claude Monachon, az Omega termékfejlesztési igazgatója és alelnöke már elárulta, hogy cége óriási dobásra készül a 2007-es év elején. A cég anno a világ legelső tömeggyártású kaliberét készítette el, most tovább lépett, és elkészítette saját fejlesztésű, „házon belül” megépített szerkezeteit, azaz a 8500 és 8501 jelzésű kalibereket. Az Omega a forradalmi szerkezeteket első körben a De Ville óracsalád új tagjaiban, az Hour Vision kollekció darabjaiban fogja bemutatni. Azt, hogy az Omega a mechanikus karóragyártás terén nagyot fog előre lépni, tulajdonképpen már az 1999-ben bemutatásra került Co-Axial szerkezeteknél lehetett tudni. A mostani, hatévnyi fejlesztőmunka után megszületett szerkezet a következő lépcsőfok a high-end kategóriás karóra-készítővé váláshoz, illetve ahhoz, hogy az Omega gyárat valóban manufaktúraként lehessen aposztrofálni.
Az Omega De Ville 8501 Co-Axial szerkezete A 202 darab alkatrészből álló 8500 jelzésű szerkezet optimális és precíz kialakításához az Omega mesterei a legújabb technológiai eszközöket és a tradicionális órakészítés legszebb hagyományait ötvözték. A szerkezetet mindkét irányba húzó rotorral szerelték fel, ami a két rugóházat húzza fel. Ezzel a megoldással az Omegának mintegy 60 órás járástartalékot sikerült „kifacsarnia” a csodálatos 8500 jelzésű kaliberből. A sokat utazó vásárlók számára jó hír lehet, hogy az óraszerkezet koronájának segítségével az óramutatót direkt módon lehet állítani, így nem szükséges „végigtekerni” azt a percmutatóval együtt, amikor a tulajdonos átlép egy időzónát. Egy ilyen minőségű szerkezet esetében talán mondani sem kellene, hogy a cég a nemes kalibereket kronométer pontosságra szabályozottan helyezi az óratokokba.
A szerkezet külsejére sem lehet panasza az órarajongóknak, hiszen egy újszerű, esztétikus minta díszíti. A másik újdonság, a 8501-es jelzésű kaliber esetében a gyár órásai tovább mentek, hiszen a 8500 jelzésű kaliberrel megegyező aggregátum felhúzó rotorját és billegőjének hídját 18 karátos vörösaranyból készítették el. Szintén újszerű megoldás, hogy a billegőt, a csavarokat és a rugóházakat fekete bevonattal látták el, ami kiváló kontrasztot képez a polírozott nemes felületekkel. A 8500 jelzésű kaliber esetében a szerkezetben nincsenek aranybetétek, ennél az Omega a ródiumréteggel bevont csillogó felületekkel, illetve a fent említett fekete alkatrészekkel operál.
Az Hour Vision modellek klasszikus eleganciát sugároznak
Egy mérföldkőnek betudható óraszerkezethez természetesen új tervezésű óratok is jár, így születtek meg a fentebb már említett Hour Vision kollekció órái. A De Ville családba tartozó karórák 41 mm átmérőjű tokjaiban az Omega 8500 és 8501 jelzésű kaliberjei ketyegnek. Az Hour Vision nevű modellek hátlapjait zafírüvegből készítik el, sőt – meglehetősen szokatlan megoldásként – a 100 méter mélységig vízálló óratokok oldalát is zafírüvegekkel szerelik fel a cég mesterei, így a büszke tulajdonos tökéletes belátást nyer a szerkezet működésébe. A zafírüveg alatt feszülő számlapok kialakítása is az évszázados tapasztalatokon alapuló minőségi kézi munkát dicséri. A tradicionális számlapokon nemesfémből készült Omega-logók láthatók, a dátumkijelző kerete pedig a tok anyagától függően kizárólag 18 karátos fehér- vagy vörösaranyból készülhet. A klasszikus eleganciát sugárzó krokodilbőr szíjak mellé az Omega egyedi fémcsatokat is tervezett a modellekre, így az Hour Vision órákat többféle változatban vásárolhatjuk meg.