Ne vásárolj hamis órát!
Ne vásárolj hamis órát!
Naponta e-mailek tucatjával bombázzák az internetes társadalom tagjait, jórészt órahamisítványokkal és különböző gyógyszerekkel traktálnak bennünket, élükön a Viagrával. Távol vagy közel-keleti nyaralása alatt is komoly csábításnak van kitéve a hiszékeny turista, aki elhiszi hogy egy márkás, sok százezer forintos órát, pl.: egy Rolex- et vagy egy Omega -t pár ezer forintért meglehet kapni csak azért mert Thaiföldön jár.
Az órák kimunkáltsága és az eredetivel való hasonlatossága gyakran elaltatja az áldozat éberségét, ezen nincs is mit csodálni hisz a távol-keleti technológiai fejlődésnek köszönhetően a hamisító ipar, köztük az órahamisítók is tökélyre fejlesztették tudományukat.
Nem csoda ha a 2006-os évre 13 milliárdos exportforgalmat prognosztizáló svájci óraipar harcol a fekete ágazat ellen, ám hatékonysága erősen megkérdőjelezhető.
A zömében Kínában készülő hamis karórák különböző export-import cégeken keresztül jutnak el a világ különböző pontjaira. A svájci óraipari szövetség jobb híján „kommandókat” hoz létre és a problémásnak ítélt országokban – a helyi hatóságok együttműködésével – nagyszabású razziákat tartanak. Az egyik legutóbbi ilyen jellegű akcióra Latin-Amerikában került sor. A Latin-Amerika hamis óráinak bölcsőjének tartott paraguayi Ciudad del Este nevű városban mintegy 100 ezer darab hamis karórát és körülbelül 250 ezer hamis óraalkatrészt foglaltak le. A nagyszabású műveletek eredményeként több mint 130 ezer darab hamisítványt sikerült kivonni a forgalomból. A jelenség persze földrajzilag nehezen határolható be hisz bárhol előfordulhat ahol sok külföldi turista fordul meg, így az olaszoknál és spanyoloknál is előfordult már ilyen jellegű átverés. Dubaiban 2003.-ban több mint 400 ezer (!) darab hamis karórát semmisítettek meg úthengerek segítségével. Tehát hölgyeim – uraim jó lessz figyelni hisz a dúsgazdag olajállamban sem minden arany ami fénylik és ott sem adják az eredeti, márkás órákat fillérekért.
Persze az is méltányolható ha valaki márkásnak tűnő órával szeretne villantani és nem tudja megfizetni a minőséget. Csakhogy aki 200 dollárt, vagy akár többet is kifizet egy hamis Rolex, Patek Philip karóráért, az már egy eredeti, jó minőségű – alacsonyabb kategóriás – órát is vásárolhat, hivatalos kereskedőnél, garanciával. Tehát a hamisítványok a kínált árnak a töredékét sem érik meg, ha tehát beérjük hamis Rolex -el legalább ne adjunk érte 200 dollárt.
A hamis órák általában nem vízállóak, sőt a funkciók látszólagos egyezősége is csak délibáb hisz a látszat ellenére a speciális funkciókat kispórolják az órából. A tok, a csat anyaga természetesen nem olyan kiváló anyagokból készül mint az eredetiek, melyeket évtizedek vagy gyakran évszázadok alatt fejlesztettek tökélyre, így nemcsak a tartósság, de a bőrre gyakorolt hatás is kérdéses.
Ennyi kényelmetlenséget aligha ér meg a külföldön, kétes helyen vásárolt óra és akkor arról még nem is beszéltünk hogy ismerőseink halálra röhögik magukat ha meghallják hogy milyen jó vásárt csináltunk.